2016. október 23. http://www.magyarkurir.hu
A Magyar Becsület Rend kitüntetést vehetett át Olofsson Placid bencés szerzetes és Tőkés László erdélyi református lelkész, európai parlamenti képviselő október 23-án, vasárnap az Országházban.
A kitüntetés átadásán Orbán Viktor miniszterelnök hangsúlyozta: a bátornál is bátrabb a két kitüntetett, „embert próbáló időben tettek tanúbizonyságot hitről és becsületről, szabadságról és hazaszeretetről”.
Olyan határhelyzetekben álltak helyt a rájuk bízottakért, amelyekben sok ember elbukott volna – emelte ki. „Bebizonyították, hogy a hősök igazsága mindig jövő idejű” – tette hozzá a kormányfő.
A miniszterelnök a magyar szabadság és az európai keresztény kultúra két bátor tanúságtevőjének nevezte a kitüntetetteket.
A századik életévében járó Olofsson Placid bencés szerzetes-papot 1946-ban tíz évre a Gulágra internálták kényszermunkára, és hazatérte után sem dolgozhatott sem papként, sem tanárként. Az indoklás szerint a kitüntetést a kivételes élethivatását a legembertelenebb körülmények között is reményt adó derűvel megélő, a sokféle megpróbáltatás ellenére is töretlen és lelkiekben egyre gazdagodó, páratlanul hosszú és példaadó életútja elismeréseként kapta....
Forrása: és a teljes cikk Orbán Viktor beszéde
Miért érdekes ez ma a számunkra?
Mert 2009-ben, az akkor 93 éves Placid atyáról ugyan megjelentek hírek, de ezek mennyire felemásak voltak!"Én még itt vagyok, de hol van már a Szovjetunió?"
A cím már maga is sokatmondó a mult-kor.hu portálon (2009. február 24)
Aki együtt jött haza a Gulagról Kovács Bélával
Itt aztán Kovács Béláról indul a cikk, a kép pedi Kovács Bélát ábrázolja - Kádárral. Akit érdekel, nézze meg az eredeti, ide nem raktam már be mindezt.
Placid atyáról viszont kiderül:
A Gulágon 42 kg-ra fogyott le...
Szabadulásakor, Magyarországra való visszatérésekor kapott egy vasútijegyet, egy tüdőszűrési igazolást, egy húsz forintos bankót, egy zsömlét parizerrel és egy doboz Munkás cigarettát – "ez volt a hozományunk tíz év kényszermunka után" – emlékezik Placid atya.
Szabadulásakor, Magyarországra való visszatérésekor kapott egy vasútijegyet, egy tüdőszűrési igazolást, egy húsz forintos bankót, egy zsömlét parizerrel és egy doboz Munkás cigarettát – "ez volt a hozományunk tíz év kényszermunka után" – emlékezik Placid atya.
Hazaérkezése után megbélyegzett ember lett,
- nem kapott működési engedélyt sem tanárként, sem papként. Így a ládagyárban lett segédmunkás.
- A papi hivatást sokáig csak titokban gyakorolhatta.
- A rendszerváltás után ügyében nem történt hivatalos rehabilitáció.
Ézsiás Erzsébet A hit pajzsa című könyvében írta meg a bencés szerzetes élete történetét. ( https://www.vasarnapihirek.hu)
És ugye a rendszerváltozás után ügyében nem történt rehabilitáció!
Értékeljük ennek tükrében
a ma is még közöttünk élő pap méltő kitüntetését!
Placid atya (2016) |
Életrajzát itt nézheted meg. (Az Úristen is akarja, hogy túléljük)