Szilárd Leó első három parancsa
Avagy: A világ teljessége megértésének,
a minden elemében példaszerű útnak
és a világ áramának a fontossága
a minden elemében példaszerű útnak
és a világ áramának a fontossága
Szilárd Leo |
A második parancs a sikerközpontúság helyett az út fontosságát emeli ki. Az út minden egyes kicsi lépése fontos, mert – ahogyan Szilárd mondja – „legyen minden tetted minta és példa, nem pedig a célhoz vezető eszköz”.
A harmadik parancs indító része a két- és sokarcúság tiltása, és a „magaddal mérd magad” a korábbi parancsokban is megjelenő elvének a kiteljesítése. Ha azt latolgatjuk, hogy mások hogyan reagálnak a szavainkra, akkor megmásítjuk a szavainkat, és ezzel elfedjük azt, akik voltaképpen vagyunk. Így kizárjuk a többieket a valós énünkből. A parancs utolsó szakasza az elszigeteltség gyötrelmét írja le. Ha a valós énemet nem mutatom meg, akkor kizárom magamat a világ áramából, kirekesztem magam a szeretetfolyamból, kizökkentem a létem a tao-ból: elkárhozott leszek.
http://csermelyblog.tehetsegpont.hu/node/80
Érdemes barangolni a weben, kincsekre lelhetsz. Csermely Péter tudós férfiú, aki azonban mindannyiunkhoz szól - ahogy egy igazi tudós teheti, aki rendet teremtett már magában.
Érdemes továbbolvasni cikkét - így Szilárd Leo atomfizikusunkról is gazdagabb képet nyerünk.
Híres Tízparancsolata álljon itt - hogy mi is elgondolkozhassunk:
Szilárd Leó:Tíz parancsolat
- Ismerd föl a dolgok összefüggéseit és az emberek cselekedeteinek törvényeit, hogy mindig tudd: mit is csinálsz.
- Tetteidet egy méltó cél vezérelje, de ne azt kérdezd szüntelenül, hogy elérhető-e ez a cél. Céljaid modellek és mintaképkek legyenek, nem pedig cselekedeteid mentségei.
- Úgy szólj az emberekhez, ahogy tenmagadhoz szólnál. Ne szavaid várható hatásával törődj, de embertársaidat se zárd ki saját világodból. Mert ha elszigetelődsz, elsiklik szemed elől az élet igazi értelme és elvesztheted a teremtés tökéletességébe vetett hitedet.
- Ne rombold le, amit magad nem tudnál megalkotni.
- Ne érintsd meg az ételt, hogyha nem vagy éhes.
- Ne kívánd, amit úgysem tudsz megkapni.
- Ne hazudj, ha nem föltétlenül szükséges.
- Tiszteld a gyermeket. Tisztelettel figyeld szavaikat és végtelen szeretettel szólj hozzájuk.
- Hat esztendőn át munkálkodjál. A hetedik esztendőben vonulj el magányba vagy idegenek közé, hogy barátaid véleménye ne tartson vissza attól, hogy az légy, amivé váltál.
- Gyengéd kézzel vezesd magad az életen át és bármikor légy készen eltávozni belőle, amikor a hívó szó elhangzik.