2013. szeptember 29., vasárnap

Versecen ünnepeltük Herczeg Ferencet

Meghívó a verseci konferenciára
Résztvettünk a Hercze Ferenc Konferencián Versecen.
Lásd részletesen a BESZÁMOLÓ a konferenciáról-t az MKE-Műszaki szekció honlapján


Versecen, szülőhelyén rendezték meg Herczeg Ferenc születésének 150. évfordulóján azt a tudományos konferenciát, amely a  nagy magyar íróról rendezett  legnagyobb megemlékezés volt az egész Kárpát medencében. 
Herczeg Ferencről nem sokat tud, aki ismereteit az elmúlt időszakok elhallgató, a magyar nemzeti értékeket a köztudatból kiiktatni akaró rendszertől kapta csak. Ma azonban Herczeg Ferencet ismét felfedezzük, sok fontos írás jelent meg róla. Badacsonytördemicen is megemlékeztek róla, ahol idős korában oly szívesen szőlészkedett. Itt Takaró Mihály irodalomtörténész tartott előadást. 
   Egyre több helyen emlékeztek meg róla születésének évfordulójára. Pomogáts Béla a Kossuth Rádióban emlékezett meg a Vasárnapi Újság szerkesztőjéről.  Itt ebben a cikkben egy kis áttekintést is adok ezekről, több cikket is hívatkozom. Érdemes áttekinteni őket.
   Olvasásra ajánlom a vajdasági Magyar Szó-ban megjelent összefoglaló írás " A kegyvesztett írófejedelmet újra meg kell ismernünk "   Életéről a metropol.hu cikke alapján  adok egy rövid ismertetőt.


Herczeg Ferenc
Herczeg Ferencről röviden


Herczeg Ferencet a századforduló és a második világháború előtti korszak nemzeti klasszikusának, az ország írófejedelmének tartották, három alkalommal a Nobel-díjra is felterjesztették Az élet kapuja című regényéért, 1930-ban pedig Corvin-láncot kapott. Fordulatos meseszövésű, találóan jellemzett alakokat felvonultató regényei és elbeszélései a dzsentrivilágban játszódó könnyed darabok (A Gyurkovics leányok, A Gyurkovics fiúk). Történelmi regényeiben a magyar múlt egy-egy sorsfordulóját jelenítette meg. Közülük az 1848-as forradalom idején játszódó Hét svábot tartják a legjobbnak, a Bakócz Tamás esztergomi érsekről szóló Az élet kapuja fő eszméje a magyarság magányossága. Rákócziról is írt regényt Pro libertate! címmel.

Molnár Ferenc mellett Herczeg volt az 1945 előtti időszak egyik legnépszerűbb színpadi szerzője. A kék róka (1917) című társasági vígjátéka világsikert aratott, a darabot 1937-es felújítása alkalmából Bajor Gizi számára jelentősen kiegészítette. Írt történelmi drámákat is: a Pogányok Szent István korát, az Ocskay brigadéros a kuruc kort, a Bizánc a törökök által ostromolt város tragédiája révén a kiegyezés utáni Magyarországra lesújtó nemzethalál vízióját jeleníti meg. Feleséget is a színházból választott, bár a házassága a nála jóval fiatalabb Grill Juliskával nem tartott sokáig.

A korábban koszorús írót 1949 után több évtizeden keresztül mellőzték, az 1980-as évekig műveit ki sem adták. 1993-ban három kötetben megjelentek emlékezései, amelyben az író szemén keresztül láthatjuk Magyarország történelmét a kiegyezéstől a második világháború végéig. Bizánc című darabját legutóbb 2012-ben a székesfehérvári színházban láthatta a közönség.

Tudományos konferencia
   A vajdasági - ma szerbiai  - Versecen azonban méltó emléket állított e helyi Petőfi Sándor Kultúregyesület által kezdeményezett tudományos konferencia, amelyet "Egy patrícius a titkok kapujában" címmel rendeztek meg a Városháza dísztermében. 

    A konferencián Erzsóval mi is részt vettünk a könyvtáros egyesület Műszaki Szekciója által szervezett vajdasági szakmai út résztvevőjeként. 

Nagy Zoltán megnyitja a konferenciát
       Az esemény szervezői Versec városa, a helybeli Petőfi Sándor Kultúregyesület, a Zentán székelő Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI), és a Budapesti Magyar Könyvtárosok Egyesület Műszaki Könyvtáros Szervezete (MKE-MKSZ) voltak.  Ennek megfelelően részt vettek a helyi és regionális politikai vezetők is. Kiemelem közülük Vitt Sándort, a verseci Petőfi Sándor, a Kultúregyesület elnökét, aki szervezőként üdvözöllte a megjelenteket, Lovas Ildikót, az MNT művelődési tanácsosát és Hajnal Jenőt, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) igazgatóját. A konferenciát Nagy Zoltán, az  Műszaki Könyvtáros Szervezet elnöke nyitotta meg.

Lásd részletesen a BESZÁMOLÓ a konferenciáról-t az MKE-Műszaki szekció honlapján