2010. október 1., péntek

Povl Bang-Jensen a magyar ügy hőse

Povl Bang-Jensen dán diplomata



Povl Bang-Jensen dán diplomata a magyar üggyel foglalkozó ENSZ-vizsgálóbizottság munkatársa volt, akit épp amikor a magyar ügyet tárgyalta volna az ENSZ közgyűlés (1959 novemberében) holtan találták egy New York-i parkban. 

Halála körülményei máig tisztázatlanok.

Így szól a hivatalos közlemény.







Érdemes azonban jobban is megnézni a történetet. A Wikipédia jól kihangsúlyozza az ügy zavarosságát, titokzatosságát:
Az ENSZ Közgyűlésen a „magyar ügy” tárgyalása 1959. november 25-én volt esedékes. Ezen a napon Bang-Jensent a New York-i Alley Pond Parkban átlőtt halántékkal találták. Halálát öngyilkosságnak minősítették. A rendőrségi jegyzőkönyvekben már ekkor különböző halálozási dátumok szerepelnek (25 vagy 26-a). A testét 28-án már elhamvasztották, pedig felmerült a gyomorban gyanús idegen anyag jelenléte („önpusztító hatású depresszáns, a kommunista titkosszolgálatok laboratóriumából?”). Hamvait Dániában temették el.

Miért kellett meghalnia a feladatához mindvégig hű diplomatának?

Alighanem éppen azért, mert feladatát következetesen végigvitte és nem volt hajlandó kiadni a bizottságot tájékoztató menekültek adatait.

Bár a bizottság tagjait Kádár nem engedte be az országba, de a disszidensek meghallgatásával nagyon pontos diagnózis készült arról, hogy valójában mi történt Magyarországon.

A Bizottság – előzetes - jelentése 1957 júniusában látott napvilágot. Ez azonnali, nemzetközi bonyodalmat váltott ki, mert egyértelműen megbélyegezte a Szovjetunió beavatkozását, az ország lerohanását, és a kommunista Kádár-rendszer hatalomba helyezését. Ezért nem is került sor, további vizsgálódásra vagy jelentésre.

Az ENSZ legfelső vezetése - ahogy ezt Bang-Jensen is érzékelte, majd mind határozottabban állította - elszabotálta az elkészült anyag politikai felhasználását a Kádár kormány elszigetelésére. Dag Hammarskjöld főtitkár utasította Povl Bang Jensent a magyar tanúk neveinek átadására. Ezt ő, adott szavára hivatkozva megtagadta. Hamarosan pedig halott volt. A rendőrség megelégedett egy "öngyilkosság" magyarázattal, az ügyet hamarosan lezárták.

A jelentés – ennek ellenére – mind a mai napig az ’56-os Forradalom és Szabadságharc leverésének legmeggyőzőbb, nemzetközi dokumentuma.


A tragikus sorsú de mindvégig becsületes és tisztességes dán diplomatáról évtizedes történeti kutatás után Nagy András írt könyvet. 2009-ben a Százak Tanácsának összejövetelén hallgattam meg előadást, ami mélyen megragadott.
Nagy Andrással 2005-ben a HVG is riportot készített. Beszámol arról az ellenszélről, amellyel az ENSZ magyar ügyekkel foglalkozó bizottságának tagjaként meg kellett küzdenie. Az ENSZ és annak főtitkára, Hammarskjöld már nem támogatta, inkább elaltatta a magyar forradalom és az azt követő megtorlások vizsgálatát.

- Az ENSZ-beli kutatásai akadálytalanok voltak? - kérdi a HVG riportere.

- Csaknem fél évszázaddal a történtek után még mindig vannak a magyar ügy szempontjából nagyon fontos dokumentumok, amelyeket az ENSZ archívuma nem ad ki. Amikor az kutató megpróbál magyarázatot kérni, akkor az a válasz, hogy a kérést majd az ő jogi osztályuk vizsgálja felül. Tehát a szervezet vizsgálja felül saját magát. Gyakorlatilag semmi olyan törvényes garancia nincs, ami bármilyen egyéb országban megvolna, ahol akár bíróság elé lehet vinni a vitás titkosítási ügyeket.

A HVG riport a könyv szerzőjével

További olvasnivalók:

http://hvg.hu/kultura/20051028nagyandras_bangjensen
http://www.nol.hu/archivum/archiv-381790                             2018-ban már nem él!  Archívum sem!
http://barikad.hu/node/41411                                                    2018-ban már nem él!

Lásd viszont az azóta írt bejegyzésemet: 

Ismét Bang-Jensen ENSZ diplomatáról