2010. augusztus 9., hétfő
A Könyvtár 2.0 - új elv a könyvtárhasználatodhoz
Tudod mi az a 2.0-ás könyvtár?
Én nem is hallottam róla, amíg véletlenül rá nem találtam ma egy hazai könyvtári szakmai weblapon. Új elv ez, amely a könyvtárba az olvasót az internetes szellemben kapcsolja be. A használóért van ez az új könyvtár, ahol az internetes látogatók - a megszokott közösségi eszközöket használva együtt alakítják a könyvtárat.
Miben más ez a könyvtár-használat?
a. Használóközpontú,
ahol a használók részt vesznek a tartalom-előállításban. A látogató kommentárokkal látja el az általa kezelt, elővett katalógusrekordokat. Ezeket aztán a későbbi olvasó figyelembe vehet, ennek alapján gyorsan gyüjtheti ki a más által már összeállított anyagot.
b. Multimédiás.
A katalógus változatos formátumú elektronikus dokumentumokra mutat,mondjuk Babits esetében a digitalizált Nyugat-számokra, a költő eredeti hangfelvételére, tv-beli irodalmi műsor anyagára stb., melyek 'fizikailag' a könyvtár falain kívül találhatók, akár maga a könyvári szerver is.
c. Közösségi
Az azonos témakör iránt érdeklődők virtuális közösséget alkotnak. A kiválasztott tételeket megnyithatják az érdeklődő csoport számára, a közösség által előállított, kikeresett anyag eljut mindenkihez, így közös munkák indulhatnak ebben a viurtuzális csoportban
A 2.0-ás könyvtár radikálisan új szemléletben kezeli a könyvtár-szolgáltatást.
Gondold ezt végig, indulj el a használatnak ezen az útján. Messzire vezet!
Ismerteti ezt az új elvet:
Magyar ismertető : Könyvtár 2.0
Angol ismertető: Library 2.0 Theory
Az új könyvtár bekapcsol a hasonló érdeklődésüek csoportjába, közös munkára, alkotásra, kutatásra ösztönöz. Te is adod a munkádat, mások is ezt teszik.
Az ujdonságok néhány fontos szempontját kiemelem:
- Felhasználó-központúság
- Technikailag megfelelően kialakított környezet
- A felhasználó közösségbe integrálása
- Tartalomközpontú szoftverek
- Állandó változás
- Web 2.0 alkalmazások és szolgáltatások használata
- Nyitott szabványok.